Sunić: Svjedočimo početku kraja EU jer ta zajednica počiva na nedemokratskim zasadama

"Na redu je sada Francuska sa svojim Frexitom, pa onda Italija sa svojim Itexom, pa onda Nizozemska sa svojim Nexitom. Njemačka sa svojim Dexitom bit će zadnja, budući da je prava svrha osnivanja EEZ-a 1957. godine, a onda i Evropske unije 1992. godine, upravo bila ta da se Njemačku drži pod političkom kontrolom" - poručio je dr. Tomislav Sunić u razgovoru za naš portal
I subota je u Europi i Hrvatskoj protekla u znaku Brexita, referenduma na kojem su stanovnici Velike Britanije odlučili nakon 43 godine napustiti Evropsku uniju. Rezultat referenduma je bio tijesan - 51,9 posto stanovnika Ujedinjenog kraljevstva podržalo je ideju izlazka zemlje iz EU, a 48,1 posto njih se tome protivilo. Nitko sa sigurnošću ne može reći što britanski izlazak donosi nikad razjedinjenijoj Evropi, međutim, riječ je svakako o dalekosežnom političkom događaju koji je zatresao temelje Unije.
Jedan od vodećih hrvatskih intelektualaca, nekadašnji sveučilišni profesor političkih znanosti u Sjedinjenim Američkim Državama, bivši hrvatski diplomat, publicist i prevoditelj dr.Tomislav Sunić u razgovoru za CroPortal pozdravio je britanski izlazak iz Unije. Smatra kako će taj čin ohrabriti i neke druge države u Evropi da učine isto:
"To je početak kraja jedne akademske fikcije, jedne umjetne nadnacionalne tvorevine kao što je to bio slučaj s bivšom Jugoslavijom uoči njenog raspada 1990. - 1991. kojeg je tada većina europskih političara prihvatila s nevjericom. Na redu je sada Francuska sa svojim Frexitom, pa onda Italija sa svojim Itexom, pa onda Nizozemska sa svojim Nexitom. Njemačka sa svojim Dexitom bit će zadnja, budući da je prava svrha osnivanja EEZ-a 1957. godine, a onda i Evropske unije 1992. godine, upravo bila ta da se Njemačku drži pod političkom kontrolom. Uostalom, za razliku od ostalih zemalja članica, prije dvadesetak godina nitko nije pitao Nijemce žele li referendum oko ulaska u EU. Tako ih nitko neće pitati niti sada, a niti sutra, u pogledu njihove želje da iziđu iz te zajednice" - objašnjava Sunić.
Naš sugovornik smatra kako je riječ "integracija" postala magična riječ u leksikonu evropskih političara, ali i kod hrvatskih im kolega...
"Do nedavno im je magična riječ bila "samoupravljanje" i "socijalizam". Riječ "integracija", zavisno od konteksta, znači sve pa stoga i ništa. U Evropi smo danas sudionici upravo suprotnih trendova, tj. rasta regionalizma, "komunitarizma", tj. rasta novih oblika identiteta" - govori Sunić.
Marine Le Pen, čelnica iznimno popularne francuske Nacionalne fronte, pohvalila je britanski izlazak iz Unije i bori se za isti model referenduma o izlasku Francuske iz te zajednice. Kakve su šanse za taj scenarij, pitamo Sunića:
"Velike, još veće nego u Velikoj Britaniji. Na referendumu 2005. godine većina Francuza se izjasnila protiv prijedloga o Ustavu EU. Ali kako bismo mi rekli, tada je "vuk je pojeo magare". Volja francuskog naroda nije se poštovala, a to govori da EU počiva na nedemokratskim zasadama. Međutim, danas su stvari puno drugačije. Građanima u Francuskoj se ne mogu više mazati oči pričama o nekoj ljepoti EU" – misao je Sunića.
Što se tiče hrvatskih zagovornika Evropske unije, a ima ih dosta i među deklariranim političkim konzervativcima koji su svoju političku paradigmu u devedesetima temeljili na suverenističkoj ideji, Sunić o njima kaže:
"Smješno je kritizirati Jugoslaviju, a u isto vrijeme hvaliti EU budući da je riječ o sličnim anacionalnim konstrukcijama. Pitanje je samo mjeseci kada će se EU morati potpuno preoblikovati ili - nestati".