HDZ može na jesen dobiti izbore jedino s Hasanbegovićem na čelu

Već danima se javno naviješta politički kraj Tomislava Karamarka u HDZ-u. Večernji list u subotu je donio opsežni Karamarkov životopis na tri-četiri stranice što se u pravilu radi ili na početku ili na (neslavnom) kraju mandata nekog dužnosnika. Političar koji se tako strelovito i tako uspješno uspeo na čelo najjače hrvatske političke stranke, čovjek koji je dobio cijeli niz izbora od lokalnih do europskih, čovjek kojem su čak i PR agencije prognozirale sjajan izborni rezultat na parlamentarnim izborima 2015. godine, došao je danas, svega šest mjeseci nakon dolaska na vlast, pred zid. I to unatoč tome što je u tih šest mjeseci bio politički skroman, samozatajan te nenametljiv i što je odista bio spreman na svaki mogući i nemogući kompromis. Pokazalo se to za Karamarka fatalnim.
Uistinu, puno se toga dogodilo u proteklih šest mjeseci. Karamarko je podbacio na parlamentarnim izborima 2015., ušao je nepromišljeno u koaliciju s trostruko manjom i neartikuliranom političkom grupom kojoj je dao gotovo sve što je vrijedilo od ministarskih resora, prepustio je čak drugome mjesto premijera, e da bi na kraju, u sveopćoj panici, 'srušio' tog premijera… Pritom nije osigurao parlamentarnu većinu za stvaranje neke nove vlade s kojom bi HDZ bio zadovoljan.
Bitka za vlast u HDZ-u
Stoga i ne čudi kako je u HDZ-u već duže vrijeme puno nezadovoljnih koji Karamarka žele potjerati iz stranke. Među njima ima i mnogo onih koji su mu do jučer pljeskali, a pljeskali su mu, naravno, jer su isključivo njemu mogli zahvaliti svoje visoke pozicije u HDZ-u i Oreškovićevoj vladi. Među njima je i Tomislav Tolušić, tehnički ministar regionalnog razvoja i fondova EU, koji je prije nekoliko dana u Večernjem listu otvoreno pozvao Karamarka da podnese ostavku u HDZ-u. Prije nekoliko dana i dio utemeljitelja HDZ-a zatražio je Karamarkov odlazak iz najjače hrvatske stranke. Već se nagađa i o imenima mogućih Karamarkovih nasljednika u HDZ-u. Kandidati su navodno Andrej Plenković, Ivana Maletić, spomenuti Tolušić, Oleg Butković i neki drugi.
Plenkovića je teško dokučiti
Andrej Plenković, HDZ-ov europarlamentarac, u HDZ je došao na preporuku Mate Granića. Veći dio političke karijere proveo je u diplomaciji i tu je uglavnom bio uspješan. Na glasu je kao umjereni konzervativac europskog usmjerenja. Birači ga uglavnom vole, a to najbolje pokazuje njegov uspjeh na izborima za Europski parlament u dva navrata.
Međutim, nije na tako dobrom glasu među svojim kolegama diplomatima. Neki ga smatraju neiskrenim.
"Teško ga je dokučiti. U isto vrijeme je i previše apstraktan i previše razvidan. Draži mi je neprijatelj kojeg mogu označiti neprijateljem, nego političar kojem je teško raspoznati namjere" – kaže nam jedan diplomat koji poznaje Plenkovića.
Ostali pretendenti za čelnika HDZ-a imaju kraći politički staž od Plenkovića. Ivana Maletić, koja je prije mjesec dana izabrana za jednog od potpredsjednika HDZ-a, sposobna je političarka, no ne govori puno. Jedna je od vodećih stručnjakinja među političarima za područje javnih financija i europskih fondova. Složit ćemo se kako je financijski aspekt sadašnje krize jako bitan, ali ne i presudan. Iako je u vrijeme HDZ-ovog ministra financija Ivan Šukera bila državna tajnica u njegovom ministarstvu, u HDZ se učlanila tek u lipnju 2012. godine. Inače, bila je i zamjenica glavnog pregovarača u procesu hrvatskog pristupanja Europskoj uniji.
HDZ-ovi 'pioniri'
Osim Ivane Maletić, kao mogući kandidati za novog šefa HDZ-a navode se Tolušić i Oleg Butković, obojica su potpredsjednici HDZ-a. Tolušić, tehnički ministar regionalnog razvoja i fondova EU, dobro je radio kao župan Virovitičko-podravske županije. Naime, njegova županija je u samom vrhu u Hrvatskoj po povlačenju sredstava iz europskih fondova. I to bi bilo uglavnom sve kad je u pitanju Tolušić. Dakle, riječ je o političaru lokalne razine koji je tek nedavno i to poprilično naglo isplivao u vrh politike. Ne manje otežavajuća okolnost je i ta što je (pre)mlad, rođen je 1979. godine. Ipak, nije bez mrlja u karijeri. Naime, svojedobno je na lokalnom virovitičkom portalu pod pseudonimom hvalio samog sebe kao župana što je prilično loše odjeknulo u javnosti.
Butković je još jedan političar koji je lansiran s lokalne razine. Predsjednikom HDZ-a u Novom Vinodolskom imenovan je 2004. (imao je tada 25 godina), a godinu dana kasnije postaje i gradonačelnikom tog grada. Već desetak godina vodi više ili manje uspješno taj grad. Iza sebe ipak vuče jednu aferu u kojoj je bio optužen za zlouporabu položaja. Butkovića je, naime, svojedobno USKOK teretio da je 2009. godine iz sredstava Grada Novog Vinodolskog platio 33.000 kuna za ljetovanje tadašnjeg zamjenika direktora Hrvatskih voda Sinišu Širca i njegovu obitelj. Prije dvije godine Butković je na sudu ipak oslobođen te optužbe. U visoku politiku lansirao ga je upravo Karamarko 2012. kada je izabran za člana Predsjedništva HDZ-a. U Oreškovićevoj vladi obnašao je dužnost ministra pomorstva, prometa i infrastrukture. I on, nažalost, spada u red HDZ-ovih 'omladinaca'. Naime, i on je, kao i Tolušić, rođen 1979. godine. Dakle, premlad je za neke stvari.
Politički biser kojeg ne treba brusiti
Iako i Plenković i Maletić i Tolušić i Butković imaju neke svoje prednosti, činjenica je kako niti jedan od spomenutih kandidata nema odlike karizmatičnog lidera koje su HDZ-u prijeko potrebne. Doduše, teško je nakon Franje Tuđmana pronaći osobu koja bi mu mogla dostojno 'parirati' na čelu stranke. Ipak, na horizontu se pojavio političar koji bi mogao vratiti HDZ-u popularnost i snagu kod svojih birača. Riječ je o daleko najuspješnijem i najodgovornijem hrvatskom ministru - Zlatku Hasanbegoviću koji je hrvatsku konzervativnu javnost, a riječ je barem o trećini hrvatske populacije, oduševio nekim svojim potezima.
"Niti jedan HDZ-ovac od Franje Tuđmana nije tako kvalitetno progovorio o gorućim hrvatskim problemima kao Hasanbegović" – kaže nam jedan istaknuti hrvatski intelektualac. Čak je i jedan poslovično suzdržani predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Zvonko Kusić izrazio oduševljenje Hasanbegovićevom pojavom.
Hasanbegović je, nije tajna, već dugo glavna zvijezda hrvatske političke konzervativne scene. Niti jedan HDZ-ov političar, ni Karamarko, ni Brkić, ni Plenković, ni Stier, ni Maletić ne izazivaju kod običnog svijeta, ali i intelektualaca, takvo oduševljenje kao Hasanbegović. Vrlo je znakovito kako mnogi analitičari s političke ljevice, koji su bliski SDP-u, priželjkuju nekog novog "umjerenog" političara na čelu HDZ-a. Često ističu Plenkovića kao dobro rješenje. Isti ti znali su često, i to vrlo oštro, kritizirati Hasanbegovića.
Ako to nije najbolji znak kakvog političara HDZ treba ili ne treba na svom čelu, što onda jest?
Pred očima imamo pravi politički biser, političara koji je dosljedan, karakteran, intelektualno snažan i vrijedan i koji bi mogao HDZ-u konačno vratiti onaj stari ugled pod Tuđmanom. HDZ može na jesen dobiti izbore jedino s Hasanbegovićem na čelu!
'Hasanbegović se ne mora bojati krize, njegovo vrijeme tek dolazi jer ima sve odlike državnika'
Hasanbegović za CroPortal: Ako me i smijene, nastavit ću se baviti politikom!