Povijesni iskorak: Kineski liječnici prvi put transplantirali svinjsku jetru čovjeku

Kineski liječnici postigli su povijesni iskorak u medicini transplantacijom svinjske jetre ljudskom primatelju, objavili su znanstvenici s vojnog medicinskog sveučilišta u Xi'anu, Kina.
Za zahvat je korištena jetra minijaturne svinje, genetski modificirana radi smanjenja rizika od odbacivanja organa. Nakon presađivanja u tijelo moždano mrtvog pacijenta, jetra je uspješno proizvodila žuč i održavala stabilan protok krvi.
Znanstvenici su deset dana pratili funkcionalnost presađenog organa, uključujući protok krvi, imunološki i upalni odgovor. Cilj istraživanja bio je utvrditi mogućnost korištenja svinjske jetre kao privremenog rješenja za pacijente sa zatajenjem jetre dok čekaju ljudski organ.
Jetra genetski modificirane svinje odlično je funkcionirala u ljudskom tijelu, što smatramo velikim uspjehom. Ova operacija bila je doista značajan korak naprijed – izjavio je profesor Lin Wang, autor studije objavljene u časopisu Nature.
Eksperiment je prekinut nakon deset dana na zahtjev obitelji pacijenta. Wang je izrazio želju za budućim istraživanjima na pacijentima koji nisu moždano mrtvi, no istaknuo je brojne medicinske i etičke izazove.
Prema Rafaelu Matesanzu, osnivaču španjolske Nacionalne organizacije za transplantaciju, ovo je prvi slučaj presađivanja genetski modificirane svinjske jetre u ljudski organizam. Dodao je da cilj istraživanja nije bio klasična transplantacija, već testiranje mogućnosti privremene upotrebe svinjskog organa u hitnim slučajevima.
Transplantacija jetre trenutačno je najučinkovitiji način liječenja terminalnog zatajenja jetre, no potražnja za organima daleko premašuje dostupnu ponudu. S obzirom na fiziološku sličnost sa ljudskom jetrom, svinje se smatraju potencijalno najboljim alternativnim izvorom organa.