Najnovije vijesti iz Blata i Hrvatske

Croatia

Gala koncert posvećen poznatoj opernoj divi Ester Mazzoleni i ove godine oduševio Šibenčane, upućen apel vezan za Glazbenu školu

Čak tridesetak učenika pjevanja, polaznika Glazbene škole Ivana Lukačića u Šibeniku  sudjeluje  na današnjem  pjevačkom seminar koji je za njih besplatno organiziran u sklopu manifestacije „Ester Mazzoleni se vraća kući”, a vode ga profesorice Klasja Modrušan iz Zagreba i Sanja Erceg Vrekalo iz Splita. 

Manifestacija „Ester Mazzoleni se vraća kući”, kao posveta svjetskoj dramskoj sopranistici Ester Mazzoleni koja je obilježila povijest opere između devetnaestog i dvadesetog stoljeća, a rođena je u Šibeniku 12. ožujka 1883. godine, započela je  u pepunoj Kući umjetnosti Arsen  gala koncertom. Nastupili su učenici Glazbene škole Ivana Lukačića u Šibeniku Lucija Orlović, sopran i Paula Pirjak ,sopran uz klavirsku pratnju učenika Jakova Zmijanovića. Kao gosti skladbe su izvoditi učenici pjevačkog odjela Glazbene škole Blagoja Berse iz Zagreba Veronika Grgić, Josipa Soldo i Lucija Zmijanović, iz Glazbene škole Dr. fra Ivana Glibotića Imotski učenica Klara Ljubičić, sopran pod mentorstvom prof. Alme Mimice, iz Glazbene škole Josipa Hatzea Split glazbom su se izrazile Rafaela Šegota, sopran i Vita Vrekalo, sopran. Publika je oduševljeno pljeskala, kao i svima i mladoj sopranistici Andrei Paić, Šibenčanko koja je zaposlena u HNK – u Osijeku.  Izveli su djela domačih autora, ali i Bramsa, Scarlattija, Pergolesija, Rahmanjinova , a Andrea je otpjevala ariju Violette iz opere La Traviata i pokazala sve svoje visoke glasovne mogućnosti. 

Kao posebna gošća nastupila je poznata operna diva, mezzosopranistica Nera Gojanović koja od dolaska na taj koncert  nije odustala unatoč tome što je ozlijeđena u padu niz stepenice, večer prije. Nera Gojanović doktorira na temi vezanoj za Ester Mazzoleni,  a uskoro će u Zagrebu sa svojom mentoricom o njoj održati i predavanje. Njezin dolazak na sinoćnji Gala koncert bio je i velika potpora i inspiracija učenicima glazbe koji su nastupili s njom. Na kraju je nastupio mješoviti zbor Glazbene škole Ivana Lukačića pod vodstvom prof. Ane Gović Blaće i zadivio svojom izvedbom poznate skladbe Arsena Dedića U registraturi. 

Sve pjevače su uz glasovir pratile profesorice klavira Kristina Pešić, Gordana Pavić i Iryna Nikolenko. Program je vodila studentica Komunikologije i medija u Splitu Lucija Kulić.

Organizatori manifestacije „Ester Mazzoleni se vraća kući” su Udruga za očuvanje zavičajnih vrijednosti Volim Šibenik i šibenska glazbena škola. Zahvaljujući svima koji su u njoj sudjelovali Diana Ferić, predsjednica te udruge, na kraju Gala koncerta posebno je istaknula volju i strast koji u to unose profesori i učenici šibenske glazbene škole i ravnateljica Ruža Raguž Cukrov i to bez ikakve nagrade, samo iz ljubavi prema glazbi i želji da se njeguje uspomena na veliku Ester Mazzoleni.
„Ovu manifestaciju, drugu godinu zaredom, organiziramo i zbog Ester Mazzoleni koja je poznatija u svijetu nego u svom rodnom gradu, ali i zbog pružanja mogućnosti našim nadarenim mladim pjevačima da se predstave u javnosti i da se ukaže na njihov talent. Drago nam je i što smo uspjeli organizirati za njih besplatne pjevačke seminare kako bi unaprijedili svoje pjevačke sposobnosti”, kazala je i dodala da će do sljedeće godine tu manifestaciju internecionalizirati i da uspostavljaju veze s Italijom, drugom Esterinom domovinom,  preko Lions Districta Hrvatska. 

Ruža Raguž Cukrov je istaknula i kako joj je drago što je ove godine suradnja uspostavljena i s kolegama iz Splita, Imotskog i Zagreba  te što je i taj Gala koncert potvrdio izvrsnost mladih pjevača, a to nije mogla preskočiti, koji u šibenskoj glazbenoj školi rade u nemogućim, kako ih ona naziva neuvjetima. „Čujemo i u aktualnoj predizbornoj kampanji da neki spominju kako Šibeniku treba nova glazbena škola i koncertna dvorana, ali mi na to upozoravamo godinama i ništa se ne događa. Nama je ta škola potrebna sada, a ne u nekoj dugoročnoj budućnosti kazala je pa je i sa sinoćnjeg koncerta  lokalnim političarima poslan apel da se iznađe što prije za to primjereno rješenje jer ne vjeruju da mogu čekati novu glazbenu školu na Batiželama. 
Profesorica savjetnica Sanja Erceg Vrekalo također je pohvalila nastupe mladih učenika pjevanja i predložila da se u Šibeniku organizira glazbeno natjecanja u spomen na Ester Mazzoleni no, nažalost, za to nema prostornih uvjeta.

Glasovita Šibenčanka Ester Mazzoleni koja slovi kao jedna od najboljih europskih i svjetskih opernih pjevačica 20. stoljeća, svojim je glasom i umjetničkom strašću izazvala divljenje u glazbenoj Europi već na svom prvom velikom međunarodnom debiju u Rimu, u veljači 1906. godine.
Ljubitelji i poznavatelji opere jednodušni su u ocjeni da je upravo Ester bila nedostižna u ulozi Bellinijeve Norme i Verdijeve Aide, prije pojave Marie Callas. Ta slavna sopranistica punih je dvadeset godina s golemim uspjehom vladala opernom scenom pjevajući repertoar dramskog soprana u operama Bellinija, Donizettija, Wagnera, Puccinija i Verdija. Nastupala je i pod dirigentskom palicom dirigenta Artura Toscaninija, a glazbeni su je kritičari prozvali kraljicom bel canta. Na vrhuncu karijere, u trenucima kada je bila slavljena kao operna božica, Ester Mazzoleni je nastupala i u Šibenskom kazalištu sa šibenskim pjevačima amaterima, stavljajući na repertoar čak i skladbe dirigenta šibenskog amaterskog kazališnog orkestra.
Njen uspon na europskoj opernoj sceni bio je munjevit. Imala je tek 25 godina kada je 18. siječnja 1908. godine s velikim uspjehom nastupila u jednoj od najvećih i najprestižnijih opernih kuća, u slavnoj Scali. U ulozi Isabelle u Franchettijevoj operi Kristoforu Colombu, pod ravnanjem najvećeg dirigenta toga doba Artura Toscaninija, oduševila je publiku koja je njen nastup nagradila do tada nezapamćenim ovacijama. Nastup na otvorenju operne sezone 1908./1909. u Scali bio je pravi trijumf nakon kojeg počinje njena svjetska zvjezdana karijera.
Nastupala je na pozornicama najvećih i najslavnijih teatara u Parizu, Bologni, Buenos Airesu, Napulju, Torinu... U povijest je ušla kao pjevačica koja je svojim sjajnim interpretacijama i izvrsnim dramskim nastupima probudila zanimanje za djela Giuseppea Verdija koja su u to vrijeme bila zapostavljena, i bel canto, talijansku vokalnu tehniku u kojoj se posebna pažnja posvećuje ljepoti tona i njegovoj briljantnoj izvedbi,više nego dramatičnim izražajima i romantičnim emocijama. Nakon udaje do smrti je živjela u Palermu gdje je i predavala na tamošnjem Konzervatoriju, a bila je vezana za rodni Šibenik i Dalmaciju.

© 2025. Cro Portal. All rights reserved