Zašto hrvatski MVP šuti o srbijanskim klevetama o blaženom kardinalu Stepincu?

U Srbiji je zavladala prava histerija i drama zbog izložbe o blaženom kardinalu Alojziju Stepincu u Europskom parlamentu u Bruxellesu. Izložba je, podsjetimo, otvorena 14. lipnja pod pokroviteljstvom hrvatske zastupnice Marijane Petir i Radne grupe za međukulturalni i religijski dijalog Europske pučke stranke i u suorganizaciji Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije. Potpredsjednica Europskog parlamenta Mairead McGuinness rekla je povodom otvorenja izložbe kako je ona "svetište u srcu Europskog parlamenta".
Već sljedećeg dana Srbija je uputila protestnu notu zbog spomenute izložbe predsjedniku Europskog parlamenta Martinu Schulzu, predsjedavajućem Odbora za vanjske poslove Elmaru Brokeu te Europskoj pučkoj stranci (EPP).
Srbijanski MVP Stepinca nazvao "ratnim zločincem"
Istodobno, srbijansko ministarstvo vanjskih poslova opozvalo je svog veleposlanika u EU Duška Lopandića jer navodno nije na vrijeme obavijestio državne vlasti u Srbiji o organiziranju izložbe. Trenutno se o ovom pitanju u Srbiji vodi žestoka rasprava jer Lopandić odbacuje sve navode kako nije obavio posao.
"Građani Srbije moraju znati da veleposlanik Lopandić i naša Misija u EU nisu uopće obavijestili Ministarstvo vanjskih poslova niti ijedan drugi državni organ u Srbiji o organiziranju izložbe o ratnom zločincu Stepincu, koji je osuđen na 16 godina zatvora zbog zločina nad Srbima u fašističkoj ustaškoj NDH" – poručili su u srbijanskom ministarstvu vanjskih poslova. U međuvremenu, po drugi put se o srbijanskoj prosvjednoj noti zbog izložbe oglasila Marijana Petir, ovog puta na Facebooku.
Marijana Petir osudila klevete o Stepincu
"Blaženi Alojzije Stepinac spasio je u ratnim zbivanjima 27.215 srpske djece, ratne siročadi i velik broj žena i muškaraca, a Ministarstvo vanjskih poslova Srbije nazvalo ga je ratnim zločincem. Osim što su time izazvali opću osudu i zgražavanje, razotkrili su svoje pravo lice Europi i svijetu. A Europi i svijetu se ne sviđa ono što vidi kada gleda Srbiju, Srbiju koja je neiskrena u međunarodnim odnosima, koja se ne želi odreći svoje zločinačke prošlosti i koja niti danas nakon svih ratova koje je izazvala i izgubila, još uvijek ne razumije da se budućnost može graditi samo na istini, miru, poštovanju i suradnji" - napisala je Petir na svojem Facebooku.
Inače, još 16. lipnja Petir je na svojoj službenoj web stranici reagirala na srbijanske optužbe protiv kardinala Stepinca.
"Blaženi Alojzije Stepinac svojim životom i hrabrim humanitarnim djelovanjem zaslužio je da ga Europa upozna u punom njegovom sjaju i istini. Ne očekujem bilo kakvu reakciju službenih tijela Europskog parlamenta na prosvjednu notu koju je Srbija uputila, kako doznajem iz medija, zbog izložbe i konferencije o blaženom Alojziju Stepincu koju sam organizirala u Europskom parlamentu jer Srbija nije članica EU. Europski parlament je bio upoznat do najmanjeg detalja sa sadržajem naše izložbe i dobili smo sva potrebna odobrenja za njeno održavanje jer je život i djelovanje bl. Alojzija Stepinca 'čist kao suza'" – poručila je Petir.
EPP snažno stoji iza izložbe o Stepincu
Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu objasnila je kako sama činjenica da je Radna grupa EPP-a za međukulturalni i religijski dijalog bila suoorganizator konferencije o humanitarnom radu blaženog kardinala Stepinca dovoljno govori o podršci ovom projektu od strane europskih pučana.
"Zato bi za Srbiju bilo bolje da se umjesto prosvjednih nota koje šalje počne baviti sobom i svojom domaćom zadaćom ukoliko želi nastaviti svoj europski put. Srbija nažalost ne poštuje prava nacionalnih manjina, a nad hrvatskom nacionalnom manjinom provodi sustavnu diskriminaciju što je u suprotnosti s osnovnim europskim ali i općeljudskim vrijednostima. Srbija ne surađuje s Haaškim sudom o čemu su ovih dana izvijestili predsjednik Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju Carmel Agius i glavni tužitelj Serge Brammertz, a rehabilitirala je i četničkog vojvodu i zločinca Dražu Mihailovića što samo pokazuje da Srbija više drži do svojih zločinaca nego do stvarnog pomirenja sa susjedima i napretka toliko potrebnog njihovom narodu. Srbija krši međunarodno kazneno i poredbeno pravo i uzima si ovlasti malog Haaga čime pokazuje da želi biti 'dežurni policajac' u tom dijelu Europe, a njihov Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku protiv počinitelja ratnih zločina prijetnja je za oko 300 hrvatskih branitelja koji su građani Hrvatske, ali i drugih 17 država članica EU i zato tražim ukidanje njegovih spornih članaka. Blaženi Alojzije Stepinac je za hrvatski narod i za Katoličku Crkvu već svet! I Srbija, ali niti bilo tko drugi to ne može promijeniti" – zaključila je hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu u svom priopćenju.
U međuvremenu se na jedvice jade oko slučaja oglasio i hrvatski ministar vanjskih poslova Miro Kovač:
"Mi jesmo za dobrosusjedske odnose, ali osuđujemo komunističku retoriku i ne možemo prihvatiti iskrivljavanje povijesnih činjenica" – poručio je (pre)kratko za HRT Kovač.
Postavljamo zdravorazumno pitanje - zašto hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova još nije službeno reagiralo na sramotne konstrukcije o Stepincu koje su stigle iz Beograda?