Vlada donijela odluku: Redovni lokalni izbori 18. svibnja 2025.

Na telefonskoj sjednici održanoj u ponedjeljak, hrvatska Vlada donijela je odluku o raspisivanju redovnih lokalnih izbora koji će se održati u nedjelju, 18. svibnja. Uz to, donesena je i odluka o visini naknada troškova izborne promidžbe.
Građani Hrvatske će te nedjelje birati članove predstavničkih tijela općina, gradova i županija, kao i općinske načelnike, gradonačelnike i župane, uključujući njihove zamjenike iz redova nacionalnih manjina i hrvatskog naroda.
Vladina odluka na snagu stupa u utorak, 15. travnja, čime se pokreću svi izborni rokovi, uključujući i početak roka za podnošenje kandidatura koji započinje u srijedu, 16. travnja.
Premijer Andrej Plenković, koji je u ponedjeljak boravio u Koprivnici, izjavio je kako je odluka donesena nešto ranije od zakonskog roka, koji istječe 18. travnja.
– Raspisali smo izbore malo prije roka jer dolazi Uskrs, a želimo da sve bude jasno i transparentno. Razgovarali smo s više lokalnih čelnika i svi su potvrdili da su aktivnosti završene – rekao je Plenković. Dodao je kako je i Državno izborno povjerenstvo sugeriralo da bi im ranije raspisivanje olakšalo tehničke pripreme, što je također u skladu sa zakonom.
S danom stupanja na snagu Odluke o raspisivanju izbora prestaje mandat svim članovima predstavničkih tijela, kao i mandat Vladinim povjerenicima u općinama Vir, Garčin, Muć, Proložac, Punat i Šenkovec.
Tko ima pravo na naknadu troškova kampanje?
Vlada je definirala i visine naknada za troškove izborne promidžbe. Pravo na naknadu imaju političke stranke i liste grupe birača koje osvoje najmanje jednog člana u lokalnim vijećima i skupštinama. Visina naknade ovisi o veličini jedinice, i kreće se od 133 do 1.327 eura po osvojenom mandatu.
Troškovi se isplaćuju iz proračuna jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave na čijem se području provode izbori.
Kada je riječ o izborima za općinske načelnike, gradonačelnike, župane te gradonačelnika Zagreba, pravo na naknadu imaju kandidati koji osvoje najmanje 10 posto važećih glasova birača koji su izašli na izbore. Naknade se raspodjeljuju razmjerno dobivenim glasovima.
Tako, primjerice, kandidat koji u prvom krugu osvoji najveći broj glasova za gradonačelnika Zagreba i njegove zamjenike može dobiti naknadu u visini od 13.272 eura, dok je za najmanje jedinice – gradove i općine s do 3.000 stanovnika – maksimalna naknada 664 eura.