Petir za CroPortal: Koalicija sa SDP-om za mene je neprihvatljiva, oni su dokazali da ne mare za narod!
"Kada govorimo o koaliciji u nacionalnoj politici, osim usuglašavanja o programskim načelima, moramo se uskladiti i u vrijednosnom smislu. Ja kao hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu i članica HSS-a, koji je dio Europske pučke stranke, poziciju HSS-a gledam iz te perspektive, jer HSS baštini sustav vrijednosti koji je bitno drugačiji od nekih stranaka koje priželjkuju koaliciju s nama", rekla je Marijana Petir za CroPortal o (ne)mogućoj suradnji HSS-a i SDP-a
Nakon vrhunca političke krize, u kojoj je odlučeno da se ide na izvanredne parlamentarne izbore, HSS se prometnuo u relativno poželjnu političku stranku. Pitanje koje se ovih dana postavlja je hoće li HSS ostati s HDZ-om ili će otići sa SDP-om. Naime, predsjednik HSS-a Krešo Beljak komentirao je kako je njegova stranka bliža SDP-u jer su s HDZ-om, kaže, puno izgubili. Potpredsjednica HSS-a i zastupnica u Europskom Parlamentu Marijana Petir za naš je portal ocijenila političko skretanje ulijevo svoje stranke. Naglasila je kako je to za nju neprihvatljivo.
''Kada govorimo o koaliciji u nacionalnoj politici, osim usuglašavanja o programskim načelima, moramo se uskladiti i u vrijednosnom smislu. Ja kao hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu i članica HSS-a, koji je dio Europske pučke stranke, poziciju HSS-a gledam iz te perspektive jer HSS baštini sustav vrijednosti koji je bitno drugačiji od nekih stranaka koje priželjkuju koaliciju s nama. Svim hrvatskim političarima i svakoj političkoj stranci, interes i dobrobit hrvatskoga naroda moraju biti na prvom mjestu te se volja naroda mora poštivati jer ona je ipak počelo demokracije'', naglasila je Petir. Kaže kako je SDP pokazao da ne mari previše za narod.
''Tu ne mislim samo na izjavu čelnika SDP-a da je Hrvatska slučajna država. Ne želeći primijeniti odluku naroda na referendumu, promijenili su Zakon o referendumu. To je presedan nikad viđen u novijoj europskoj politici i klasičan je udar na demokratski poredak. Ako tome pridodamo pogubnu politiku koju je SDP vodio prema hrvatskom selu namještajući natječaje za ruralni razvoj financijerima svoje kampanje, kao i poljoprivredno zemljište tajkunima, svjesno uništavajući poljoprivredna obiteljska gospodarstva, jasno je da je to za mene neprihvatljivo'', poručila je Petir.
Petir podsjeća kako je HSS stranka koja ima tradiciju od 112 godina. "Nastala je iz ljubavi prema hrvatskom narodu, a rad na dobrobit hrvatskog naroda ju je održao više od stoljeća. HSS je i dalje i bit će na prvoj liniji obrane hrvatskoga naroda, hrvatskog sela i hrvatskog poljoprivrednika, svakog hrvatskog radnika i težaka, svake hrvatske obitelji. Pritom je HSS otvoren za suradnju svima koji su pošteni, radišni, moralni, koji vole svoju domovinu i kojima je interes hrvatskog naroda na prvom mjestu'', kaže naša sugovornica.
Na pitanje treba li HSS ići na izbore samostalno ili u koaliciji, Petir kaže kako će Glavni odbor stranke donijeti odluku o modelu izlaska na izbore.
''Sigurna sam da bi članstvo najradije odabralo opciju samostalnog izlaska na izbore. No pravo je pitanje je li to realno rješenje s obzirom na kratki rok do izbora i činjenicu da HSS ima relativno novo vodstvo, koje se još nije uspjelo isprofilirati na nacionalnoj političkoj sceni. S obzirom na navedene okolnosti, na stranačkim tijelima smo razgovarali i o potencijalnoj liderskoj ulozi HSS-a u okviru stvaranja "trećeg puta" sa strankama centra, tako da niti ta opcija nije isključena. Pregovarački tim HSS-a pregovara i o potencijalnim koalicijama, a s obzirom na to da ne sudjelujem u pregovorima, vjerujem da ćemo 7. srpnja na Glavnom odboru dobiti cjelovitu informaciju o njihovom tijeku'', zaključila je razgovor Marijana Petir.