Implementacija EPAS programa u nastavi Srednje škole “Ivo Padovan” Blato

U tjednu iza nas, učenici 3. i 4. razreda gimnazije Srednje škole „Ivo Padovan” Blato imali su priliku iskusiti što znači učiti i razmišljati izvan zadanih okvira – kreativno, slobodno i poticajno. Kroz nastavne sate sociologije i etike, unutar okvira EPAS (European Parliament Ambassador School) programa, učenici su sudjelovali u nizu aktivnosti koje potiču kritičko mišljenje, osobno izražavanje i timski rad, ali i promišljanje o samim procesima učenja.
Kroz raznolike edukativne alate i metode – od simulacijskih igara, preko vođenih rasprava, do istraživačkih zadataka i vrednovanja ideja – učenici su oblikovali vlastite vrijednosne sudove, formulirali pitanja i izražavali stavove o društvenim temama, ali i o samom obrazovnom sustavu i načinima na koje učimo.
Ovakav pristup nastavi, u kojem su učenici aktivni sudionici, a ne pasivni primatelji informacija, pokazao se izuzetno učinkovit. Kroz igru, suradnju i kreativnost, došli su do dubljeg razumijevanja ne samo nastavnih tema, već i samih sebe kao učenika, građana i mislilaca.
Nastavnici posebno ističu koliko je važno pružiti mladima prostor za slobodno mišljenje i izražavanje, jer upravo tada nastaje prostor za rast, ne samo znanja, već i osobnosti.
U sklopu EPAS programa, ova je aktivnost još jedan dokaz kako europske vrijednosti – poput demokracije, tolerancije, dijaloga i aktivnog građanstva – mogu živjeti u svakodnevnoj nastavi, i to na način koji je blizak i poticajan mladim ljudima.
Jer znanje je više od činjenica – to je sloboda da mislimo svojom glavom