Debakl Vesne Pusić u OUN-u nije bio neočekivan, gospođa je imala pretjerane ambicije

"Debakl Vesne Pusić kao kandidatkinje za glavnu tajnicu Ujedinjenih naroda na prvoj provjeri u Vijeću sigurnosti nije neočekivan i dobro je došao da se pretjerane ambicije bivše hrvatskih ministrice vanjskih poslove svedu u prave okvire", rekao je za CroPortal poznati politički analitičar
U četvrtak je u Vijeću sigurnosti Organizacije ujedinjenih naroda održano prvo neformalno glasovanje o službenim kandidatima za novog glavnog tajnika OUN-a. Glasovali su predstavnici zemalja koji su ili stalne ili nestalne članice tog tijela, njih petnaestorica. I Hrvatska ima kandidata za tu visoku dužnost, Vesnu Pusić. Međutim, bivša hrvatska ministrica vanjskih poslova dobila je svega dva glasa potpore za kandidaturu, dok je 11 glasova bilo protiv, a dva glasa bila su, recimo to tako, neutralna. U utrci najbolje stoji bivši portugalski inoministar Antonio Guterres.
"Debakl Vesne Pusić kao kandidatkinje za glavnu tajnicu Ujedinjenih naroda na prvoj provjeri u Vijeću sigurnosti nije neočekivan i dobro je došao da se pretjerane ambicije bivše hrvatskih ministrice vanjskih poslove svedu u prave okvire. To nije samo njezin osobni debakl, nego i debakl Republike Hrvatske koja ju je podržavala u kandidaturi. To je i poraz njezine diplomacije koju je osobno kreirala nakon Mate Granića koji još uvijek ima utjecaja na personalnu politiku u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova", ocijenio je za CroPortal politički analitičar, novinar i publicist Vjekoslav Krsnik, inače dobar poznavatelj prilika u hrvatskoj diplomaciji.
Mišljenja je kako Pusić nije ničime zadužila Hrvatsku dok je bila ministrica vanjskih poslova, nego je, štoviše, u ključnim pitanjima vodila politiku protivnu nacionalnim i državnim interesima.
"Ona je, između ostalog, bila jedan od glavnih zagovornika povlačenja tužbe za genocid protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde. Isto tako, nije ništa učinila da se Srbiji u pristupnim pregovorima s Europskom unijom postave zahtjevi proistekli iz njene odgovornosti za velikosrpsku agresiju. Poslije svega, čudno je da su je kratkotrajna Oreškovićeva vlada, ali i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović podržali u kandidaturi za vodeću dužnost u Ujedinjenim narodima. Pouka iz ovog slučaja je sljedeća: kad ne znamo sami procijeniti svoje mogućnosti, onda nam to mora učiniti međunarodni faktor, kao što se to pokazalo i u ovom slučaju", zaključio je Krsnik.